Walczenie ze smogiem

19.11.2020, 14:48 0 komentarzy
Walczenie ze smogiem

Parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu powinno się nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, pojawiającego się w okręgu całego kraju. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który może być dla wszystkich ludzi naprawdę bez granic niszczycielski. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy niemalże każdego jednego dnia, niewątpliwie mają związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Bez dwóch zdań warto notorycznie nauczać czym jest zatrucie środowiska bądź też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. W głównej mierze trzeba mieć świadomość tego, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem ze smogiem. Metodą na zapobieganie degradacji powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny orzekł, że uskuteczniana przez tę spółkę energia za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezspornie połączyć. Epidemia koronawirusa dała o sobie znać w terenach o silnie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez wątpienia należy również zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest decydującą przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niekorzystnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich kwestii jest nieopisanie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane

KrainaHerbaty 2021
KrainaHerbaty 2021
28.07.2021, 15:43