Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

18.11.2020, 12:45 0 komentarzy
Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16 listopada, od przeszło 25 lat świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji systematycznie boryka się sporo osób i właśnie ten dzień ma to uświadamiać. Apelowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest natchnieniem do tego, aby szukali rozwiązania tego występującego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, by zmniejszyć nietolerancję przez nauczanie, ale też tworzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku agresji wobec osób dyskryminowanych.

Cała ta inicjatywa została zwołana przez systematycznie tworzące się akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, zmagają się właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Przejawy nietolerancji mogą być okrutnie niepokojące dla osób szykanowanych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnych aktach ataków, a także pomóc w znalezieniu głębszych przyczyn kiełkowania braku akceptacji. Tego rodzaju działania mogą być potrzebne do tego, by dowiedzieć się, czym właściwie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również wskazać, czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych. Ma również szkolić, uczyć doceniania różnorodności względem kultur, rozumienia innych ludzi, a także zamysłem tego rodzaju działań jest umiejętności słuchania.

Jak w Polsce obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zgodny apel ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii, ale i też przedstawiają niewiarygodne wsparcie dla tych osób. Pod zgodnym manifestem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie ukazywana poprzez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie wielu budynków, jak ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W barwach tęczy został oświetlony przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane

KrainaHerbaty 2021
KrainaHerbaty 2021
28.07.2021, 15:43